У приватних домогосподарствах, де відсутнє підключення до централізованої каналізації, септик стає найкращим рішенням для утилізації стічних вод. Він набагато зручніший та більш екологічний за звичайну вигрібну яму. Одним з найпопулярніших варіантів є септик з бетонних кілець. Це порівняно простий та дешевий шлях до організації автономної каналізації, яка за правильного обладнання буде служити роками. Чому варто спорудити септик, використовуючи бетонні кільця, та як це зробити, розповімо далі.
Що взагалі таке септик для стічних вод? Це різновид очисної споруди з простою конструкцією, для будівництва якої використовують бетонні кільця. З них формують резервуар, який функціонує як відстійник для рідких побутових стоків.
Необхідність використання важкої техніки при будівництві септика також часто відносять до його недоліків, оскільки для неї може не залишитися місця на ділянці. Проте замислитися про організацію автономної системи можна ще до спорудження будинку, коли є вільні шляхи для під’їзду техніки. Якщо ви придбали вже готову оселю та плануєте обладнати септик, а місця замало, звертайтеся до наших фахівців – ми оглянемо ділянку та знайдемо розумне рішення.
Безпосередньо септик являє собою бетонні кільця, встановлені одне на одного. Так формується колодязь, куди потрапляють стоки. Загальний об’єм очисної споруди та схема очищення стічних вод залежить від кількості резервуарів у системі. Виділяють три методи, за якими можна обладнати септик, розглянемо їх детальніше.
У системі може бути від одного до трьох колодязів, безпосередньо резервуари можуть відрізнятися за об’ємом та діаметром, проте у всіх випадках септик монтується за однаковою технологією.
Це різновид очисної споруди, де є лише одна камера, що виконує роль відстійника-накопичувача. Система працює дуже просто: уся маса стічних вод потрапляє до резервуару, а коли він заповнюється до рівня каналізаційної труби, потрібно викликати асенізатора для відкачування. Тут використовується колодязь с бетонованим дном, завдяки чому стоки не вбираються у ґрунт. Серед переваг – це найдешевший та найпростіший септик. Недолік – стоки не очищуються, це майже та сама вигрібна яма, проте більш екологічна. Такий метод підходить для дачних будинків, куди господарі навідуються періодично. У такому випадку відходів мало, септик з бетонних кілець заповнюється повільно, тому викликати асенізатора треба рідше. Щоб ще більше знизити витрати на обслуговування, можна зробити глибшу та більшу за діаметром ємність.
Більш досконалою системою є септик з бетонних кілець з двома резервуарами – це дає можливість очищення стічних вод. Перший колодязь, як і у попередньому випадку, робиться з бетонованим дном, він призначений для відстоювання стоків. Тверда органіка у ньому осідає, поступово перетворюється на мул. Після заповнення першого резервуару рідина потрапляє до другого по патрубку. На дні цієї ємності розміщують дренажний шар – пісок та гравій, які виконують функцію природного фільтра. Після очищення вода вбирається у ґрунт.
Фільтрація піском та гравієм не є високоефективною, тому є ризик зараження ґрунту хімічними компонентами, що використовуються у побуті та зливаються до каналізаційної системи. Тому, краще використовувати максимально екологічну хімію, в тому числі і безфосфатну.
Двокамерний септик підходить для домогосподарств з постійним проживанням, для родин з 3-4 осіб, так як рідина буде надходити до ґрунту, а отже відкачувати стоки за допомогою асенізатора доведеться рідше.
У цьому випадку використовується ще одна камера, на дні якої збираються дрібні частки зі стічних вод. Загалом каналізаційна система, у якій використовується трикамерний септик з бетонних кілець, має такий вигляд:
Септик з бетонних кілець з трьома ємностями – це вже повноцінна каналізаційна система, якою можна користуватися регулярно.
☝Важливо: у дво- та трикамерному септику необхідно забезпечити правильний перелив, вивід труби з будинку, ефективний дренаж в останній камері – використовувати геотекстиль, щоб відсікти ґрунт від щебеню, та зробити бокову перфорацію кілець. Щебінь треба засипати на дно шаром 40-50 см, а також обсипати ним стінки камери, товщина шару – 15-20 см. Все це в рази збільшує ефективність очистки стічних вод та, відповідно, довговічність роботи септика. Також важливо використовувати бактерії для септиків, а від фосфатних миючих засобів краще відмовитися або звести їхню кількість до мінімуму.
Перш ніж замовити септик з бетонних кілець, необхідно розуміти, якого об’єму він має бути. Це значення залежить від того, скільки людей користується системою, родина проживає постійно чи приїздить на дачу, тобто має значення, яку кількість води ви споживаєте за добу. Обираючи септик, можна проводити складні розрахунки, вимірюючи об’єм рідини у кожній точці споживання (санвузол, кухня, пральна машина тощо), проте зробити це без досвіду, знань та навичок буде важко. Тому пропонуємо користуватися середніми значеннями. За норму вважається приблизно 200-300 л стічних вод на одну людину на добу.
❗️Важливо: за санітарними нормами, септик має очищувати стоки протягом трьох діб, що потрібно враховувати під час обчислень.
Фахівці користуються наступною формулою для розуміння, септик якого об’єму потрібно встановлювати:
V=n * Q * 31000
Умовні позначення:
Припустимо, що у будинку постійно проживає 4 людини, вони активно користуються водою, тому візьмемо споживання у 300 л для людини на добу. Проводимо розрахунки:
V=4*300*31000=3,6
Отже, нам потрібен септик об’ємом 3,6 м3.
☝Важливо: отримане значення відображає загальний об’єм, а не кожного резервуару. Тому це число необхідно «розподілити» між різними ємностями. Наприклад, якщо у вас двокамерний септик, об’єм першого резервуару має становити 2/3 від загального значення. У нашому прикладі це 2,4 м3 для першої камери та 1,2 м3 – для другої. Якщо септик трикамерний, перший резервуар займає 50% об’єму, другий і третій – по 25%. У нашому випадку це 1,8 м3 та по 0,9 м3 відповідно. Крім того, враховуйте, що 2/3 частини верхнього кільця повинні залишатися вільними у будь-якому випадку, тому розглядайте септик трохи більшого об’єму, аніж визначили розрахунки.
Якщо вам потрібен септик, проте складно провести усі розрахунки самостійно, звертайтеся до наших фахівців. Ми зробимо безпомилкові обчислення з урахуванням вашого споживання та змонтуємо якісний септик з бетонних кілець.
Перш за все потрібно зрозуміти, який саме септик вам потрібен – провести розрахунки та обрати модель. Далі подумайте, де саме на ділянці він буде розташований. Дамо кілька корисних рекомендацій, які стануть у нагоді перед монтажем очисної споруди.
Встановити септик з бетонних кілець можна самостійно або звернувшись до фахівців. Надаємо коротку інструкцію, як спорудити септик.
Припустимо, ви вже провели розрахунки, обрали та замовили септик потрібного об’єму, визначилися, де саме будете його встановлювати. Безпосередньо монтаж септика відбувається за наступним алгоритмом:
❗️Зверніть увагу: облаштовуючи септик з бетонних кілець, можна використовувати елементи з пазо-гребневим з’єднанням. Вони надійно скріплюють кільця, не дозволяють їм зсуватися з плином часу, забезпечують герметичність, тому ваш септик прослужить довше.
☝Важливо: під дренажний резервуар геотекстиль не кладуть.
Вітаємо, септик з бетонних кілець готовий, системою можна користуватися.
Септик з бетонних кілець – досить дешевий, простий та швидкий спосіб обладнати каналізаційну систему там, де немає централізованих комунікацій. Кількість камер, які повинні складати септик, залежить від ваших потреб. Якщо ви вирішили встановити септик, спочатку проведіть розрахунки його об’єму, замовте усі необхідні матеріали, подумайте, де саме на ділянці його можна розташувати.
Спорудити септик, який буде служити довгі роки, може наша компанія. Команда фахівців виконає усі обчислення, порадить, який саме септик з бетонних кілець відповідатиме вашим потребам. Ми монтуємо септик, використовуючи власну техніку та інструменти, установка триває 1-2 дні. Щоб замовити септик з бетонних кілець, телефонуйте нам або залишайте заявку електронною поштою.