Aquamen

Aquamen: Чіткість Якість Відповідальність

Септик з бетонних кілець: як правильно зробити, щоб працював роками

Септик з бетонних кілець: як правильно зробити, щоб працював роками

У приватних домогосподарствах, де відсутнє підключення до централізованої каналізації, септик стає найкращим рішенням для утилізації стічних вод. Він набагато зручніший та більш екологічний за звичайну вигрібну яму. Одним з найпопулярніших варіантів є септик з бетонних кілець. Це порівняно простий та дешевий шлях до організації автономної каналізації, яка за правильного обладнання буде служити роками. Чому варто спорудити септик, використовуючи бетонні кільця, та як це зробити, розповімо далі.

Септик з бетонних кілець: переваги та недоліки

Що взагалі таке септик для стічних вод? Це різновид очисної споруди з простою конструкцією, для будівництва якої використовують бетонні кільця. З них формують резервуар, який функціонує як відстійник для рідких побутових стоків.

Перелічимо основні переваги, якими характеризується септик з бетонних кілець:

 1. Автономність та незалежність від електропостачання. Встановивши найпростіший септик, ви не будете витрачати зайві кошти на оплату ресурсів, а також зможете користуватися каналізацією навіть за відсутності світла.
 2. Легкість в обслуговуванні. Септик з бетонних кілець не потребує особливого обслуговування. Вам знадобиться лише іноді викликати асенізатора для очищення ємності. Періодичність залежить від об’єму резервуару, частоти використання системи, тобто швидкості заповнення.
 3. Надійність, довгий термін використання. Такий тип очисної споруди дуже простий за конструкцією, септик з бетонних кілець не має механізмів, які можуть вийти з ладу. Природна деградація матеріалів відбувається дуже повільно, тому септик прослужить вам десятки років.
 4. Легкість в монтажі. Щоб спорудити септик, необхідна команда фахівців та спеціальна техніка, проте сам процес віднімає 1-2 дні.
 5. Економія коштів. Септик з бетонних кілець – найдешевший варіант автономної каналізації, який можна обладнати з нуля у приватному домогосподарстві. Вартість матеріалів та роботи невисока, тому його можна організувати навіть з обмеженим бюджетом.

Септик з бетонних кілець має і деякі недоліки, серед них:

 • Потрапляння стічних вод до ґрунту, якщо ґрунтові води знаходяться високо. Таке явище може статися, якщо допуститися помилок, проектуючи септик. Тому варто завжди користуватися послугами кваліфікованих фахівців, які зроблять усі необхідні розрахунки та проведуть монтаж септика за стандартами.
 • Залежність від типу ґрунту. Наприклад, якщо на вашій ділянці глина, варто розглянути інші варіанти очисної споруди, оскільки вона не пропускає рідину (а це – одна з головних умов, щоб встановити септик з бетонних кілець). Друге рішення – проходити глибше (4-6 м), якщо за геологією там залягають супіски або пісок. 

Необхідність використання важкої техніки при будівництві септика також часто відносять до його недоліків, оскільки для неї може не залишитися місця на ділянці. Проте замислитися про організацію автономної системи можна ще до спорудження будинку, коли є вільні шляхи для під’їзду техніки. Якщо ви придбали вже готову оселю та плануєте обладнати септик, а місця замало, звертайтеся до наших фахівців – ми оглянемо ділянку та знайдемо розумне рішення.

Як функціонує септик: конструкція та особливості роботи

Безпосередньо септик являє собою бетонні кільця, встановлені одне на одного. Так формується колодязь, куди потрапляють стоки. Загальний об’єм очисної споруди та схема очищення стічних вод залежить від кількості резервуарів у системі. Виділяють три методи, за якими можна обладнати септик, розглянемо їх детальніше.

Септик з бетонних кілець: основні схеми

У системі може бути від одного до трьох колодязів, безпосередньо резервуари можуть відрізнятися за об’ємом та діаметром, проте у всіх випадках септик монтується за однаковою технологією.

Септик з одним колодязем

Це різновид очисної споруди, де є лише одна камера, що виконує роль відстійника-накопичувача. Система працює дуже просто: уся маса стічних вод потрапляє до резервуару, а коли він заповнюється до рівня каналізаційної труби, потрібно викликати асенізатора для відкачування. Тут використовується колодязь с бетонованим дном, завдяки чому стоки не вбираються у ґрунт. Серед переваг – це найдешевший та найпростіший септик. Недолік – стоки не очищуються, це майже та сама вигрібна яма, проте більш екологічна. Такий метод підходить для дачних будинків, куди господарі навідуються періодично. У такому випадку відходів мало, септик з бетонних кілець заповнюється повільно, тому викликати асенізатора треба рідше. Щоб ще більше знизити витрати на обслуговування, можна зробити глибшу та більшу за діаметром ємність.

Двокамерний септик

Більш досконалою системою є септик з бетонних кілець з двома резервуарами – це дає можливість очищення стічних вод. Перший колодязь, як і у попередньому випадку, робиться з бетонованим дном, він призначений для відстоювання стоків. Тверда органіка у ньому осідає, поступово перетворюється на мул. Після заповнення першого резервуару рідина потрапляє до другого по патрубку. На дні цієї ємності розміщують дренажний шар – пісок та гравій, які виконують функцію природного фільтра. Після очищення вода вбирається у ґрунт.
Фільтрація піском та гравієм не є високоефективною, тому є ризик зараження ґрунту хімічними компонентами, що використовуються у побуті та зливаються до каналізаційної системи. Тому, краще використовувати максимально екологічну хімію, в тому числі і безфосфатну.

Двокамерний септик підходить для домогосподарств з постійним проживанням, для родин з 3-4 осіб, так як рідина буде надходити до ґрунту, а отже відкачувати стоки за допомогою асенізатора доведеться рідше. 

Трикамерний септик

У цьому випадку використовується ще одна камера, на дні якої збираються дрібні частки зі стічних вод. Загалом каналізаційна система, у якій використовується трикамерний септик з бетонних кілець, має такий вигляд:

 1. Резервуар первинної очистки – робиться з бетонованим дном, вниз опускаються тверді частки, з часом перетворюються на мул.
 2. Ємність вторинної очистки – дно також бетоноване, тут осідають дрібніші частки.
 3. Дренажний резервуар – замість бетонного дна робиться піщано-гравійний шар, він додатково фільтрує рідину, у ґрунт потрапляють вже очищені води.

Септик з бетонних кілець з трьома ємностями – це вже повноцінна каналізаційна система, якою можна користуватися регулярно.

☝Важливо: у дво- та трикамерному септику необхідно забезпечити правильний перелив, вивід труби з будинку, ефективний дренаж в останній камері – використовувати геотекстиль, щоб відсікти ґрунт від щебеню, та зробити бокову перфорацію кілець. Щебінь треба засипати на дно шаром 40-50 см, а також обсипати ним стінки камери, товщина шару – 15-20 см. Все це в рази збільшує ефективність очистки стічних вод та, відповідно, довговічність роботи септика. Також важливо використовувати бактерії для септиків, а від фосфатних миючих засобів краще відмовитися або звести їхню кількість до мінімуму.

Септик якого об’єму потрібен? Робимо приблизні розрахунки

Перш ніж замовити септик з бетонних кілець, необхідно розуміти, якого об’єму він має бути. Це значення залежить від того, скільки людей користується системою, родина проживає постійно чи приїздить на дачу, тобто має значення, яку кількість води ви споживаєте за добу. Обираючи септик, можна проводити складні розрахунки, вимірюючи об’єм рідини у кожній точці споживання (санвузол, кухня, пральна машина тощо), проте зробити це без досвіду, знань та навичок буде важко. Тому пропонуємо користуватися середніми значеннями. За норму вважається приблизно 200-300 л стічних вод на одну людину на добу.

❗️Важливо: за санітарними нормами, септик має очищувати стоки протягом трьох діб, що потрібно враховувати під час обчислень.

Фахівці користуються наступною формулою для розуміння, септик якого об’єму потрібно встановлювати:

V=n * Q * 31000

Умовні позначення:

 • V – об’єм, який займає септик, вимірюється у м3;
 • N – кількість споживачів (людей, що мешкають у будинку);
 • Q – норма стоків на одну особу на добу;
 • 3 – кількість діб, за яку септик очищує стоки;
 • 1000 – кількість літрів води у одному кубічному метрі.

Припустимо, що у будинку постійно проживає 4 людини, вони активно користуються водою, тому візьмемо споживання у 300 л для людини на добу. Проводимо розрахунки:

V=4*300*31000=3,6

Отже, нам потрібен септик об’ємом 3,6 м3.

☝Важливо: отримане значення відображає загальний об’єм, а не кожного резервуару. Тому це число необхідно «розподілити» між різними ємностями. Наприклад, якщо у вас двокамерний септик, об’єм першого резервуару має становити 2/3 від загального значення. У нашому прикладі це 2,4 м3 для першої камери та 1,2 м3 – для другої. Якщо септик трикамерний, перший резервуар займає 50% об’єму, другий і третій – по 25%. У нашому випадку це 1,8 м3 та по 0,9 м3 відповідно. Крім того, враховуйте, що 2/3 частини верхнього кільця повинні залишатися вільними у будь-якому випадку, тому розглядайте септик трохи більшого об’єму, аніж визначили розрахунки.

Якщо вам потрібен септик, проте складно провести усі розрахунки самостійно, звертайтеся до наших фахівців. Ми зробимо безпомилкові обчислення з урахуванням вашого споживання та змонтуємо якісний септик з бетонних кілець.

Як встановити септик з бетонних кілець: поради та алгоритм дій

Перш за все потрібно зрозуміти, який саме септик вам потрібен – провести розрахунки та обрати модель. Далі подумайте, де саме на ділянці він буде розташований. Дамо кілька корисних рекомендацій, які стануть у нагоді перед монтажем очисної споруди.

 1. Септик має розташовуватися на відстані мінімум 5 м від житла або проїжджої частини, 3 м – від дерев, 10 м – від річки, а до джерела питної води та водосховища має бути не менше 30-50 м.
 2. Вивід труби з будинку робіть на рівні 40-50см від поверхі землі, що забезпечить ефективне використання кілець. Каналізаційна труба завжди пуста має бути і підігріта теплом з септика, тобто не замерзає.
 3. Каналізаційні труби, що з’єднують будинок та септик, розміщуйте під кутом до останнього. Приблизний розрахунок – 2 см на 1 м погонний метр.
 4. Використовуйте якісні, рівні труби при будівництві септика, оскільки у вигинах можуть збиратися частинки сміття.
 5. Монтаж септика має відбуватися на основу зі щебеню, гравію, піску чи інших матеріалів. Це необхідно, щоб попередити пошкодження системи через пучення ґрунту. Цей процес характерний для пухких порід і означає підняття поверхні, що може спричинити підйом резервуару.
 6. Встановлюючи септик з бетонних кілець, рекомендуємо гідроізоляцію. Вона має проходити по всій поверхні ємності та по швах. Це необхідно, по-перше, для запобігання просочування неочищених стічних вод у ґрунт, по-друге, для попередження руйнування матеріалу, з якого виготовлений септик.
 7. Кожен резервуар має бути обладнаний люком, щоб ви могли обслуговувати септик за необхідності.
 8. Облаштовуйте септик з бетонних кілець у тій зоні ділянки, до якої можна під’їхати спецтехнікою для відкачування твердих стоків.

Встановити септик з бетонних кілець можна самостійно або звернувшись до фахівців. Надаємо коротку інструкцію, як спорудити септик.

Припустимо, ви вже провели розрахунки, обрали та замовили септик потрібного об’єму, визначилися, де саме будете його встановлювати. Безпосередньо монтаж септика відбувається за наступним алгоритмом:

 • Викопайте котловани залежно від кількості резервуарів. Їхня глибина залежить від того, скільки кілець плануєте встановити, а діаметр має бути трохи більшим за ємності, щоб їх  можна було вільно монтувати.
 • Облаштуйте траншеї для труб, що будуть з’єднувати септик з будинком.
 • Обладнайте піщано-щебеневу подушку. Її товщина – приблизно 0,5 м.
 • Привезіть бетонні кільця на ділянку та подбайте про наявність підйомної техніки, щоб встановити їх.
 • Монтуйте кільця, регулюючи дно за допомогою рівня та фіксуючи їх одне до одного розчином цементу.

❗️Зверніть увагу: облаштовуючи септик з бетонних кілець, можна використовувати елементи з пазо-гребневим з’єднанням. Вони надійно скріплюють кільця, не дозволяють їм зсуватися з плином часу, забезпечують герметичність, тому ваш септик прослужить довше.

 • Прокладіть каналізаційні труби, з’єднайте септик з будинком, щоб сформувати єдину систему.
 • Зробіть гідроізоляцію зовні та зсередини. Септик з внутрішньої частини можна обробити спеціальним розчином, шви – рідким склом. Зовні та знизу септик часто обгортають геотекстилем. 

Важливо: під дренажний резервуар геотекстиль не кладуть.

 • Засипте септик щебенем фракції 20*40 (між стінками камер та котлованів), попередньо прикріпіть геотекстиль на стінки котловану.
 • Накрийте септик з бетонних кілець кришками та монтуйте люки. Радимо встановлювати на люки замки, якщо у вас є діти, для їхньої безпеки.
 • Зробіть бокову перфорацію по всій висоті кілець, які обсипані щебенем.

Вітаємо, септик з бетонних кілець готовий, системою можна користуватися.

Септик з бетонних кілець – досить дешевий, простий та швидкий спосіб обладнати каналізаційну систему там, де немає централізованих комунікацій. Кількість камер, які повинні складати септик, залежить від ваших потреб. Якщо ви вирішили встановити септик, спочатку проведіть розрахунки його об’єму, замовте усі необхідні матеріали, подумайте, де саме на ділянці його можна розташувати.

Спорудити септик, який буде служити довгі роки, може наша компанія. Команда фахівців виконає усі обчислення, порадить, який саме септик з бетонних кілець відповідатиме вашим потребам. Ми монтуємо септик, використовуючи власну техніку та інструменти, установка триває 1-2 дні. Щоб замовити септик з бетонних кілець, телефонуйте нам або залишайте заявку електронною поштою.


 

02.27.2023
Категорія: Каналізація
Замовте буріння свердловини у нас!
Ми з радістю відповімо на ваші запитання. Залиште заявку у формі нижче

замок Натискаючи кнопку Передзвоніть мені ви погоджуєтеся з Політикою обробки даних

image description