Дуже часто, в центральній Україні, де ми працюємо, верхні водоносні горизонти (полтавський, бучацький) мають серйозні відхилення по хімічним показникам: залізо, марганець, Ph, аміак, нітрати, солі, жорсткість. Коли ці показники критичні і воду не можливо використовувати для побутових потреб, її потрібно доочищати за рахунок систем комплексної очистки. Всі механічні фільтри не здатні змінити хімічний склад води, тому при всьому різноманітті реклами — не варто в це вірити.
Система комплексної очистки коштує досить дорого, наприклад система FK1252CIMIXA від Ecosoft коштує від 1100 $. В замовників часто виникає дилема, що краще: пробурити більш мілку свердловину і доочищати чи пробурити глибше і відразу отримати якісну воду.
В «народі» існує думка, що лише вода з «артезіанської свердловини» годиться для повноцінного вживання, але це насправді не так і не завжди потрібно переплачувати на бурінні, наприклад бучацький водоносний горизонт відповідає всім санітарним нормам, або не критично відхиляється, в таких місцях, як Ворзель, Ірпінь, Гостомель, Стоянка, Мила, Бобриця, Рожни, Лютіж, Літки, Остер. Але дійсно, найкращі за хімічними пораметрами, якщо брати всю київську область є сеноманський та юрський водоносні горизонти, які залягають глибоко і коштують дорого.
☝ Щоб краще зрозуміти, що з чим порівнювати, давайте все це переведемо в ціни, для порівняння візьмемо класичний «полтавський горизонт» на 40 м + доочистка та сеноманський на 120 м.
Так, для системи доочистки потрібне регулярне обслуговування + витратні матеріали. На рік це буде обходитись, близько 6 000 грн, орієнтовно кожні 7-8 років, залежно від відбору води і конкретно вашого хімічного аналізу вам потрібно буде перезасипати смолу в системі фільтрації - це орієнтовно 300-400 $.
Але враховуючи, використання електроенергії на насосі буде більшим на глибокій свердловині, що ремонт «сеноманської» свердловини чи насоса в ній буде в рази дорожче, ніж на «полтавському» горизонті, то ці витратні матеріали я б ігнорував.
❗️Але в Київській області є місця, де сеноманський горизонт залягає доволі близько до поверхні: 45-70 м (Конча-Заспа, Плюти, лівий берег: Осокорки, Вишеньки, Русанівські сади, низини біля річки Ірпінь: Гореничі, Бобриця, Стоянка 2, Гостомель), де ситуація буде трішки іншою і баланс цін буде коливатися в сторону Сеномана.
Крім того, слід враховувати, що при неглибокій свердловині і доочистці поверхневої води можна гарантувати якісний результат. Цей підхід може бути більш безпечним та надійним з точки зору отримання чистої води.
Враховуючи усі ці фактори, вибір між бурінням глибокої свердловини та доочисткою поверхневої води залежить від ваших фінансових можливостей, ризикотерпіння та довіри до отриманої інформації.