Почнемо з того, що 90% власників водозабірних свердловин не виконують сервісне обслуговування свердловин, а 50% — не виконують і контроль за насосним обладнанням (реле та гідроакумулятор). Що від цього залежить? Фактично - все.
Причинами неякісного виконання, як правило, являється некомпетентність бурової бригади, використання дешевих (неякісних) труб, фільтра. Дана проблема на початкових етапах — не настільки явна і замовник може не знати, що з свердловиною щось не так. З часом дебіт свердловини буде знижуватись, або ж у воді будуть присутні пісок чи глина — це говорить, що з свердловиною не порядок і потрібно кликати виконавців для проведення гарантійного ремонту, якщо у вас підрядник надав вам паспорт і виписав гарантію.
При експлуатації потрібно слідкувати за роботою насосного обладнання: тиском в гідроакумуляторі, коректній роботі автоматики насоса. Несвоєчасне обслуговування може привести до некоректної роботи насоса, що призводить до потрапляння піску в свердловину, пошкодження фільтра свердловини.
З свердловини стало поступати мало води, меншим тиском, об’ємом, напір коливається — це означає, що проблема або з насосом, або з зниженням продуктивності свердловини. Щоб це діагностувати потрібно дістати ваш насос, зробити вимір дебіту свердловини іншим насосом (підрядної організації чи взяти в оренду). Після цього приймати рішення, яким чином «розкачувати» свердловину. Є два методи найпоширеніші: вібраційний та свабування, останній найбільш ефективний, можна збільшити дебіт свердловини в два рази.
Дана проблема може бути як з неякісним виконанням, так і з некоректною роботою насоса. Якщо брак при виконанні — потрібно кликати виконавців і оформляти рекламацію, якщо це не «пилеподібний» пісок, який іноді трапляється і який не втримує водозабірний фільтр, але це одиничні випадки. Пісок в свердловині можна прокачати насосом підрядника, діставши ваш насос. При прокачуванні стане зрозуміло: чи проблема через неправильну роботу насоса, чи проблема в водозабірному фільтрі. Якщо проблема в фільтрі, а саме — він став «розкриватись», то ремонт свердловини — як правило, не рентабельний. Якщо проблема була в неправильній роботі насоса( не підкачаний гідроакумулятор, насос часто вмикається/вимикається, що призводить до підриву піску і затягування в свердловину) чи його не правильно встановили (в зону фільтра), чи занадто потужний (невідповідно до дебіту свердловини), то це все «лікується» прокачуванням свердловини насосом підрядника (чи орендувати), корегуванням тиску повітря в баку, заміни реле тиску (правильному монтажу насоса). Іноді, вода йде темного кольору, наче з ґрунтом — це ознака затоплення свердловини через відсутність оголовка чи встановлення негерметичного оголовка.
Звичайно, кожна ситуація індивідуальна, тому потрібно розробляти алгоритм і порядок робіт, також індивідуально.
❗️ І, найголовніше — РОБІТЬ РЕГУЛЯРНИЙ СЕРВІС, оглядайте систему, підкачуйте тиск в гідроакумуляторі. Це в рази збільшить життя вашої свердловини.