У приватному секторі забір води здебільшого йде з колодязів або свердловин. У першому випадку можна діставати її вручну відрами, однак це не дуже зручно. Оптимальним рішенням для колодязів і єдиним для свердловин виступає насос. Враховуючи, що буріння свердловин в Києві доволі популярне, у статті розглянемо, як вибрати насос для свердловини, якими бувають пристрої і що врахувати під час купівлі.
Види насосів для свердловини
Існує дві великі групи таких апаратів:
Поверхневий. Єдиний плюс цих насосів - порівняно низька ціна. Однак вони підходять для забору води з глибини до 10 м, а використовувати їх можна тільки за позитивної температури. Не можна допускати їхнього контакту з водою, тому їх ставлять біля свердловини на платформу і забезпечують захист від вологи.
Глибинний насос для свердловини, або занурювальний. Його суть укладена в назві - він безпосередньо контактує з водою. Для свердловин глибиною від 10 м встановлюють такі насоси - вони довговічні, продуктивні та практичні.
Існує кілька типів заглибних насосів, які розрізняються механізмом роботи і пристроєм:
Вібраційний - оснащений гнучкою мембраною і поршнем, який забезпечує всмоктування і виштовхування води. Це недорогий апарат, проте встановлювати його в свердловини для регулярного використання не рекомендується. По-перше, мембрана швидко засмічується піском і сторонніми частинками з дна, по-друге, вібрації, що створюються під час роботи, призводять до замулювання й обсипання ґрунту.
Відцентровий - робочим елементом тут виступають невеликі шестерні на валу, що приводяться в дію мотором. Цей занурювальний насос для свердловини довговічний, продуктивний, забезпечує гарний натиск, не виходить з ладу навіть за наявності невеликих твердих домішок у воді, характеризується високим ККД, не створює зайвого шуму і вібрації.
Гвинтовий (шнековий) - вода піднімається на поверхню за рахунок обертання шнека двигуном. Насос підходить для рідин різного ступеня чистоти, зокрема мулистої, тому його можна використовувати навіть для відкритих водойм. З переваг - забезпечує високий напір, відсутні вібрації і шум, з недоліків - низький ККД.
Вихровий - в конструкції передбачені робочі колеса, оснащені лопатями. При обертанні з'являється відцентрова сила, яка і забезпечує забір води. Насос продуктивний, проте рідина має бути абсолютно чистою, будь-які домішки не допускаються.
Кожен свердловинний насос характеризується своїми перевагами і недоліками, тому вибирати його краще з фахівцем. Важливо додати, шо ціна буріння скважин мінімально залежить від насоса, тому вибір найкращого обладнання не буде дорогим.
×
Як вибрати глибинний (занурювальний) насос для свердловини
Під час купівлі пристрою необхідно враховувати параметри самої свердловини, характеристики насоса і його марку. Нижче розглянемо ці пункти докладніше.
Характеристики
Щоб правильно вибрати насос, необхідно враховувати три найважливіші його параметри:
продуктивність;
максимальна висота подачі води (особливо актуально для ділянок з нерівним рельєфом, будинків у кілька поверхів);
дебіт (продуктивність) свердловини.
Мають значення також безпосередньо характеристики свердловини:
продуктивність - дебіт, тобто об'єм води, який можна перекачати за годину (вимірюється в м3/год);
статичний рівень води - відстань від рівня ґрунту до дзеркала води, вона важлива для визначення глибини занурення насоса;
динамічний рівень води - відстань до дзеркала під час роботи насоса, його необхідно знати, оскільки апарат має бути завжди занурений у рідину;
діаметр джерела води (внутрішній) - необхідний, щоб вибрати насос для свердловини коректних розмірів, діаметр пристрою має бути трохи меншим;
глибина свердловини - вказується в технічному паспорті після буріння, від неї залежить необхідний натиск.
Виробник
Існує багато виробників, що випускають апарати, який насос вибрати для свердловини? Ми в компанії Aquamen рекомендуємо розглянути продукцію таких брендів:
Водолей - випускається в Україні, виступає одним з найбільш популярних пристроїв, довговічний, недорогий в ремонті. З недоліків - не можна різати кабель, двигун споживає багато енергії.
Needle, Aquatica (Dongyin) - заводські китайські насоси з не дуже розвиненою мережею сервісних центрів. Пристрої надійні, довговічні (гарантійний термін - 2 роки), мотор споживає порівняно мало електрики, проте кабель здебільшого потрібно нарощувати.
Pedrollo, Calpeda, ZDS, Speroni - бренди з Італії, продукція яких характеризується високою якістю, довговічністю і різноманітністю моделей, за ціною належить до середнього сегмента.
Grundfos - данський виробник насосів преміум-класу. Пристрої дорогі, проте з високим ККД, захистом від перенапруги, сухого ходу тощо.
Що потрібно врахувати під час вибору насоса для свердловини?
Дамо кілька корисних порад:
Продуктивність насоса має бути меншою, ніж свердловини. В іншому разі апарат може відкачати всю воду, а це загрожує перегрівом і поломкою, якщо немає захисту.
За дуже маленького дебіту свердловини можна додатково поставити накопичувальний бак - так ви забезпечите себе водою в будь-який час.
Відстань від точки забору води до споживачів має значення, оскільки кожні 10 м втрачається 0,1 атм тиску.
Вибір насоса для свердловини також має базуватися на приблизному споживанні води. Подумайте, скільки і яких точок забору у вас буде, і визначте загальний показник для домогосподарства.
×
Популярні свердловинні насоси
Водолій НПВ 0,32-63У
Голка 80NDL
Pedrollo 4SR10/10-PD
Шнековий
Потужність 850 ВТ
Продуктивність 1,15 м3/год
Напір max - 63 м
Діаметр - 96 мм
Відцентровий
Потужність 1500 Вт
Продуктивність 3 м3/год
Напір max - 108 м
Діаметр - 76 мм
Відцентровий
Потужність 2200 Вт
Продуктивність 15 м3/год
Напір max - 62 м
Діаметр - 98 мм
Приклад, як вибрати насос для свердловини 15 метрів
Щоб зрозуміти, які характеристики мають бути в агрегата, необхідно провести деякі розрахунки. Для прикладу візьмемо свердловину глибиною 15 метрів, що зазвичай створюється за допомоги буріння свердловин малогабаритною установкою.
Вихідні дані:
статичний рівень води - 10 м;
динамічний рівень води - 13 м;
дебіт свердловини - 3 м3/год;
довжина трубопроводу - 40 м;
висота підйому до найвищої точки - 17 м;
тиск у найвищій точці - 2 бар (20 м).
У середньому втрати тиску в системі становлять 20%, тобто 40 * 0,2 = 8 м у нашому випадку. Щоб обчислити потрібний напір насоса, складаємо кілька показників: 17 + 8 + 20 = 45 м.
Якщо у вас свердловина іншої глибини, наприклад, 20 метрів, 30 метрів тощо, підставте потрібні значення і проведіть розрахунки.
Допомога у виборі насоса для свердловини від компанії Aquamen
Якщо вам необхідний свердловинний насос, залишайте заявку у нас на сайті або телефонуйте. Ми займаємося бурінням і облаштуванням свердловин під ключ - організуємо безперебійне водопостачання у вас на ділянці і встановимо хороше обладнання.