Підключення приватного будинку до централізованого водопостачання можливе не завжди, особливо якщо йдеться про селища і віддалені села. У такому разі необхідно організувати автономне забезпечення домогосподарства водою. У статті розглянемо, як це можна зробити, що краще - колодязь або свердловина, у чому плюси й мінуси кожного способу і чому буріння свердловин у Києві та інших містах таке популярне.
Свердловина від колодязя відрізняється глибиною і типом водоносного шару, хоча вони обидва використовуються для отримання питної та технічної води, Колодязь - це гідротехнічна споруда, глибина якої в середньому становить 2-10 м. Він дає змогу набирати ґрунтові води, їхній рівень залягання залежить від місцевості. Піднімати воду на поверхню з колодязя можна двома способами - вручну, опускаючи туди відро, або автоматично, встановивши насос.
Свердловина - це вертикально облаштований канал, призначений для видобутку води з водоносного горизонту. Залежно від глибини свердловини бувають двох видів:
Різниця між колодязями, піщаними та артезіанськими свердловинами полягає в якості води, тривалості експлуатації, вартості облаштування та обслуговування. Формула тут проста: що глибше, то краща вода, але тим дорожче бурити й користуватися. Зазвичай артезіанське джерело можна добути за допомогою буріння на воду малогабаритною буровою установкою, проте є винятки, залежно від регіону.
Якість води має принципове значення, адже її використовуватимуть і для пиття. Ми вже згадали, де краща вода - у колодязі чи свердловині, тепер пояснимо це докладніше.
Оскільки це ґрунтові води, вони проходять мінімальну фільтрацію ґрунтом. У них можуть потрапляти стоки, особливо якщо сусіди не подбали про якісну каналізацію, у складі може бути надмірна кількість мінералів, а також різні хімікати, що стікають після обробки полів на околицях. Тому у випадку з колодязями обов'язково треба робити аналіз якості води і на основі його результатів встановлювати фільтр, регулярно міняти картриджі, щоб рідину можна було без побоювань використовувати для пиття і приготування їжі. В іншому разі вона годиться тільки для технічних цілей.
Вона набагато вища, ніж у колодязях, через глибше залягання води: чим глибше, тим вона чистіша. Якщо в піщані свердловини ще може потрапити ґрунтова вода, то з артезіанськими такого не відбувається. Вони забезпечують рідину високого рівня чистоти, в деяких випадках вміст заліза виявляється підвищеним, проте проблему можна вирішити фільтром.
Що краще для автономного водопостачання - колодязь чи свердловина? Відповісти на це запитання можна, зваживши всі "за" і "проти" кожного способу.
Серед основних переваг колодязя:
Недоліками виступають :
Тобто колодязь стане хорошим варіантом для дачного будиночка, де проживання сезонне, а також для забезпечення господарських потреб. Якщо ви зацікавлені в питній воді, обов'язково треба ставити фільтри, щоб довести якість рідини до високого рівня і запобігти шкоді для здоров'я.
Тепер розглянемо плюси і мінуси свердловин.
Серед основних переваг:
Недоліками вважаються:
Якщо вам потрібне стабільне джерело якісної води для великої родини з постійним проживанням у будинку краще вибрати свердловину. Її організація потребує від вас великих витрат часу, грошей і сил, але всі вкладення окупляться комфортом використання.
Точно відповісти на це запитання не можна, оскільки все вирішується індивідуально і залежить від багатьох чинників: глибина, техніка, що використовується, та обладнання. Щоб зрозуміти, що дешевше - колодязь або свердловина, розглянемо основні статті витрат на ці джерела.
Колодязь | Свердловина | |
---|---|---|
Риття/буріння | Можна вручну, проте довго і складно | Тільки за допомогою мало- або великогабаритної установки |
Облаштування | Бетонні кільця | Оголовок, бетонні кільця або кесон (у порядку зростання вартості) |
Додаткове обладнання | Насос - опціонально, піднімання води може бути й ручним | Насос - обов'язково, а також реле і манометри для нього; для накопичення рідини на випадок відключення електроенергії також знадобиться гідробак |
Офіційне оформлення | Не вимагається | Потрібно у випадку з артезіанською свердловиною |
На етапі встановлення свердловина обійдеться дорожче колодязя, проте вона довговічніша, характеризується стабільністю рівня води та її високою якістю. Приклад розрахунку ціни на буріння свердловини в Київській області наводили в іншій статті.
Якщо ви проживаєте в будинку постійно, то незалежно від того, що у вас - свердловина чи колодязь, вода потрібна регулярно, зокрема взимку. Що стосується кількості води, ми вже говорили, що в колодязі все залежить від опадів, і малосніжною зимою рівень може сильно впасти. Зі свердловиною такої неприємності не станеться.
Промерзання - ще один пункт, що потребує уваги. Що менша глибина колодязя, то вищий ризик, що під час сильних морозів він замерзне, і ви залишитеся без води. Якщо є насос, він теж може вийти з ладу без додаткового утеплення. У випадку зі свердловиною вона не замерзає навіть за сильних морозів, але за умови, що її буріння та облаштування виконано за всіма правилами і з дотриманням технології.
Зверніть увагу: якщо ви пробурили свердловину на дачі й не збираєтеся користуватися нею взимку, її необхідно законсервувати, щоб із настанням сезону продовжити експлуатацію в нормальному режимі, захистити від потрапляння сміття тощо.
Рішення, що обрати - колодязь чи свердловину, залежить від багатьох чинників, серед яких вільний бюджет, необхідна кількість і якість води, сезонність проживання в будинку тощо. Проте з практики можемо сказати, що за всіма показниками, окрім ціни, свердловина виграє у колодязя в перспективі: вона довше служить, з неї можна брати воду для пиття, її ресурс майже невичерпний, немає залежності від пори року. Якщо ви вирішили пробурити й облаштувати свердловину в приватному будинку, звертайтеся до нас. У компанії Aquamen працюють досвідчені фахівці, які проведуть дослідження на місцевості, визначать глибину залягання води і виконають всі роботи з гарантією якості, а також забезпечать підключення свердловини до будинку.