Aquamen

Aquamen: Чіткість Якість Відповідальність

Що краще, криниця чи скважина?

Що краще, криниця чи скважина?

Підключення приватного будинку до централізованого водопостачання можливе не завжди, особливо якщо йдеться про селища і віддалені села. У такому разі необхідно організувати автономне забезпечення домогосподарства водою. У статті розглянемо, як це можна зробити, що краще - колодязь або свердловина, у чому плюси й мінуси кожного способу і чому буріння свердловин у Києві та інших містах таке популярне.

Чим відрізняється свердловина від колодязя?

Свердловина від колодязя відрізняється глибиною і типом водоносного шару, хоча вони обидва використовуються для отримання питної та технічної води, Колодязь - це гідротехнічна споруда, глибина якої в середньому становить 2-10 м. Він дає змогу набирати ґрунтові води, їхній рівень залягання залежить від місцевості. Піднімати воду на поверхню з колодязя можна двома способами - вручну, опускаючи туди відро, або автоматично, встановивши насос.

Свердловина - це вертикально облаштований канал, призначений для видобутку води з водоносного горизонту. Залежно від глибини свердловини бувають двох видів:

 1. піщані - 10-120 м, вода надходить із водоносного піску;
 2. артезіанські, або вапнякові - 55-250 м, вода надходить із вапнякових порід.

Різниця між колодязями, піщаними та артезіанськими свердловинами полягає в якості води, тривалості експлуатації, вартості облаштування та обслуговування. Формула тут проста: що глибше, то краща вода, але тим дорожче бурити й користуватися. Зазвичай артезіанське джерело можна добути за допомогою буріння на воду малогабаритною буровою установкою, проте є винятки, залежно від регіону.

Де краща вода, у колодязі чи свердловині?

что лучше колодец или скважина

Якість води має принципове значення, адже її використовуватимуть і для пиття. Ми вже згадали, де краща вода - у колодязі чи свердловині, тепер пояснимо це докладніше.

Якість води в колодязі

Оскільки це ґрунтові води, вони проходять мінімальну фільтрацію ґрунтом. У них можуть потрапляти стоки, особливо якщо сусіди не подбали про якісну каналізацію, у складі може бути надмірна кількість мінералів, а також різні хімікати, що стікають після обробки полів на околицях. Тому у випадку з колодязями обов'язково треба робити аналіз якості води і на основі його результатів встановлювати фільтр, регулярно міняти картриджі, щоб рідину можна було без побоювань використовувати для пиття і приготування їжі. В іншому разі вона годиться тільки для технічних цілей.

Якість води у свердловині

Вона набагато вища, ніж у колодязях, через глибше залягання води: чим глибше, тим вона чистіша. Якщо в піщані свердловини ще може потрапити ґрунтова вода, то з артезіанськими такого не відбувається. Вони забезпечують рідину високого рівня чистоти, в деяких випадках вміст заліза виявляється підвищеним, проте проблему можна вирішити фільтром.

Переваги та недоліки колодязя

Що краще для автономного водопостачання - колодязь чи свердловина? Відповісти на це запитання можна, зваживши всі "за" і "проти" кожного способу.

Серед основних переваг колодязя:

 • Викопати шахту для нього можна самостійно, для цього знадобляться лише двоє людей, не потрібне спеціальне обладнання і важка техніка.
 • Немає необхідності оформляти дозволи або платити податки.
 • Термін служби колодязів становить приблизно 50 років.
 • Ціна обслуговування низька: різниця у вартості насосів для колодязя і свердловини істотна, до того ж із колодязя можна черпати воду відром, узагалі не встановлюючи додаткового обладнання і не витрачаючи електроенергію.
 • Споруда може стати декоративним елементом ділянки, якщо її красиво оформити.

Недоліками виступають :

 • Низька якість води. Шар, звідки вода надходить у колодязі, розташований дуже близько до поверхні, тому туди потрапляє сміття, добрива тощо.
 • Невисока продуктивність. У колодязях завжди менше води, ніж у свердловинах, тому її може не вистачити на потреби всіх членів сім'ї, особливо якщо ви організуєте водопостачання в будинку з постійним проживанням, а не на дачі.
 • Ризик пересихання. Рівень води сильно залежить від опадів. Під час посухи та малосніжної зими він часто падає до критично низького рівня, через що видобуток води стає неможливим.
 • Обмеження за місцем встановлення. Відповідно до санітарних і будівельних правил, колодязь не можна розміщувати в безпосередній близькості від вигрібної ями та інших каналізаційних споруд, щоб уникнути сильного забруднення води.

Тобто колодязь стане хорошим варіантом для дачного будиночка, де проживання сезонне, а також для забезпечення господарських потреб. Якщо ви зацікавлені в питній воді, обов'язково треба ставити фільтри, щоб довести якість рідини до високого рівня і запобігти шкоді для здоров'я.

Переваги та недоліки свердловини

Тепер розглянемо плюси і мінуси свердловин.

Серед основних переваг:

 • Висока якість води. Зрозуміло, перед використанням будь-якого джерела для пиття необхідно провести лабораторні аналізи. Однак на практиці вода зі свердловин характеризується хорошими показниками і не завжди потребує додаткової фільтрації.
 • Тривалий термін експлуатації. Свердловина служить кілька десятків років, не вимагаючи трудомісткого обслуговування.
 • Необмежений запас води. Рівень рідини не залежить від сезонних особливостей і коливань, тому навіть у малосніжну зиму або літню посуху у вас буде достатня кількість води на забезпечення всіх потреб.
 • Можливість розташування в безпосередній близькості від будинку. Свердловину можна бурити за 3-5 м від будови, при цьому немає обмежень для септиків поруч, оскільки глибина залягання води значна.
 • Тривалість процесу. Облаштування свердловини, як це не дивно, займає менше часу, тому що здебільшого робиться професіоналами, але може залежати від глибини і геологічних особливостей місцевості.

Недоліками вважаються:

 • Необхідність офіційного оформлення та реєстрації глибоких джерел. Це стосується не всіх свердловин. Видобуток понад 5 м3, а також при бурінні промислових свердловин потрібна реєстрація і, можливо, оплата податків.
 • Використання бурової техніки. Тут не можна обійтися своїми силами, як із колодязем, тому, по-перше, треба забезпечити під'їзні шляхи, по-друге, послуга вища в ціні.
 • Додаткове обладнання. Свердловина не працюватиме без насоса, його встановлення обов'язкове. Це теж стаття витрат, причому насос треба періодично обслуговувати, а в разі повного виходу з ладу - міняти.
 • Залежність від електроенергії. Насоси працюють від електрики, тому за її відсутності ви залишитеся без води. Вирішити проблему можна генератором, але для нього необхідно мати в запасі паливо. Ще один варіант - монтаж накопичувального резервуара, але це додаткові витрати і необхідність вільного простору на ділянці для його встановлення.

Якщо вам потрібне стабільне джерело якісної води для великої родини з постійним проживанням у будинку краще вибрати свердловину. Її організація потребує від вас великих витрат часу, грошей і сил, але всі вкладення окупляться комфортом використання.

Що дешевше, колодязь чи свердловина?

chto-vybrat-kolodecz-ili-skvazhinu

Точно відповісти на це запитання не можна, оскільки все вирішується індивідуально і залежить від багатьох чинників: глибина, техніка, що використовується, та обладнання. Щоб зрозуміти, що дешевше - колодязь або свердловина, розглянемо основні статті витрат на ці джерела.

 КолодязьСвердловина
Риття/бурінняМожна вручну, проте довго і складноТільки за допомогою мало- або великогабаритної установки
ОблаштуванняБетонні кільцяОголовок, бетонні кільця або кесон (у порядку зростання вартості)
Додаткове обладнанняНасос - опціонально, піднімання води може бути й ручнимНасос - обов'язково, а також реле і манометри для нього; для накопичення рідини на випадок відключення електроенергії також знадобиться гідробак
Офіційне оформленняНе вимагаєтьсяПотрібно у випадку з артезіанською свердловиною

На етапі встановлення свердловина обійдеться дорожче колодязя, проте вона довговічніша, характеризується стабільністю рівня води та її високою якістю. Приклад розрахунку ціни на буріння свердловини в Київській області наводили в іншій статті.

Кількість води і використання в зимовий час

Якщо ви проживаєте в будинку постійно, то незалежно від того, що у вас - свердловина чи колодязь, вода потрібна регулярно, зокрема взимку. Що стосується кількості води, ми вже говорили, що в колодязі все залежить від опадів, і малосніжною зимою рівень може сильно впасти. Зі свердловиною такої неприємності не станеться.

Промерзання - ще один пункт, що потребує уваги. Що менша глибина колодязя, то вищий ризик, що під час сильних морозів він замерзне, і ви залишитеся без води. Якщо є насос, він теж може вийти з ладу без додаткового утеплення. У випадку зі свердловиною вона не замерзає навіть за сильних морозів, але за умови, що її буріння та облаштування виконано за всіма правилами і з дотриманням технології.

Зверніть увагу: якщо ви пробурили свердловину на дачі й не збираєтеся користуватися нею взимку, її необхідно законсервувати, щоб із настанням сезону продовжити експлуатацію в нормальному режимі, захистити від потрапляння сміття тощо.

Висновок: що краще, колодязь чи свердловина?

Рішення, що обрати - колодязь чи свердловину, залежить від багатьох чинників, серед яких вільний бюджет, необхідна кількість і якість води, сезонність проживання в будинку тощо. Проте з практики можемо сказати, що за всіма показниками, окрім ціни, свердловина виграє у колодязя в перспективі: вона довше служить, з неї можна брати воду для пиття, її ресурс майже невичерпний, немає залежності від пори року. Якщо ви вирішили пробурити й облаштувати свердловину в приватному будинку, звертайтеся до нас. У компанії Aquamen працюють досвідчені фахівці, які проведуть дослідження на місцевості, визначать глибину залягання води і виконають всі роботи з гарантією якості, а також забезпечать підключення свердловини до будинку.

05.26.2024
Категорія: Водопостачання
Замовте буріння свердловини у нас!
Ми з радістю відповімо на ваші запитання. Залиште заявку у формі нижче

замок Натискаючи кнопку Передзвоніть мені ви погоджуєтеся з Політикою обробки даних

image description